Nākotne bez azbesta

Jaunās ES pamatnostādnes nodrošinās nākotni bez azbesta. Lai gan kancerogēnais azbests ES ir aizliegts kopš 2005. gada, tas joprojām ir sastopams vecākās ēkās. Tagad Komisija ir ierosinājusi jaunu pasākumu kopumu, kas nodrošinās eiropiešiem nākotni bez azbesta.

Azbests ir ļoti bīstama, kancerogēna viela, kas joprojām ir sastopama daudzās mūsu ēkās un ir atbildīga par daudziem novēršamiem nāves gadījumiem ES. Komisija 27. septembrī nāca klajā ar jauniem pasākumiem, lai labāk aizsargātu cilvēkus un vidi no azbesta un nodrošinātu nākotni bez azbesta.

Komplektā ietilpst:

Paziņojums par nākotni bez azbesta, kurā visaptveroši aplūkots azbesta jautājums, sākot ar azbesta izraisītu slimību diagnostikas un ārstēšanas uzlabošanu un beidzot ar azbesta atklāšanu un drošu apglabāšanu un atkritumu apsaimniekošanu; un priekšlikums grozīt Direktīvu par azbestu darba vietā, lai uzlabotu darba ņēmēju aizsardzību, ievērojami pazeminot azbesta iedarbības slieksni darba vidē.

Lai gan kopš 2005. gada ES ir aizliegts izmantot visu veidu azbestu, vecākās ēkās azbests joprojām ir sastopams. Tas rada risku veselībai, jo īpaši tad, ja tiek bojāti azbestu saturoši materiāli un šķiedras izdalās un tiek ieelpotas, piemēram, remontdarbu laikā. Pat 78 % no dalībvalstīs konstatētajiem arodslimību gadījumiem ir saistīti ar azbestu. Ieelpojot gaisā esošās azbesta šķiedras var izraisīt, piemēram, pleiras un plaušu vēzi, un no iedarbības brīža līdz pirmajām slimības pazīmēm paiet vidēji 30 gadi.

Visbiežāk izmantotie pasākumi ir šādi:
Labāka palīdzība ar azbestu saistīto slimību upuriem.
darbinieku aizsardzība pret azbestu.
informācijas uzlabošana par azbestu ēkās.
Nodrošināt drošu azbesta apglabāšanu un nulles piesārņojuma novēršanu.

Galvenais pasākumu aspekts ir darba ņēmēju aizsardzība pret azbestu.

Daudziem cilvēkiem, kas strādā būvniecībā, ir lielāks risks saskarties ar vēzi izraisošo azbestu, tāpēc ir svarīgi pastiprināt centienus aizsargāt šo grupu: strādnieki ir pakļauti visaugstākajam riskam saskarties ar vēzi izraisošo azbestu. Lai uzlabotu viņu aizsardzību, Komisija ierosina grozīt Direktīvu par azbestu darba vietās. Tas ietver azbesta iedarbības robežvērtības pazemināšanu darba vietā līdz 10 reizēm salīdzinājumā ar pašreizējo vērtību (no 0,1 šķiedras uz kubikcentimetru (f/cm³) līdz 0,01 f/cm³), pamatojoties uz jaunākajiem zinātnes un tehnoloģiju sasniegumiem. Kopā ar izpratnes veicināšanu un citiem veselības profilakses un ārstēšanas uzlabojumiem šis priekšlikums pietuvinās ES mērķim – uzvarēt vēzi. Tas arī sniedz svarīgas norādes darba devējiem un rada vienlīdzīgus konkurences apstākļus uzņēmumiem, kas darbojas visā ES, vienlaikus samazinot ar ārstēšanu saistītās veselības aprūpes izmaksas.

Ir svarīgi veicināt pienācīgu apmācību darbiniekiem, kas strādā ar azbestu būvniecības, renovācijas un nojaukšanas darbu laikā. Pamatnostādnes var palīdzēt dalībvalstīm un darba devējiem, jo īpaši MVU, nodrošināt, ka darbinieki ir informēti par piesardzības pasākumiem, kas viņiem jāveic, lai sasniegtu visaugstāko aizsardzības līmeni.

Vadlīnijās var risināt arī citus ar sanācijas procedūru saistītus jautājumus, papildinot pašreizējos noteikumus par: darba plāna sagatavošanu pirms nojaukšanas darbiem vai darbiem, kas saistīti ar azbesta un/vai azbestu saturošu izstrādājumu novākšanu no ēkām. azbesta aizvākšanu no ēkām, konstrukcijām, iekārtām vai instalācijām vai kuģiem, kurā pēc kompetento iestāžu pieprasījuma jāiekļauj informācija par darba ņēmēju aizsardzību un dekontamināciju, kā arī par darba ņēmēju apmācību, lai sniegtu viņiem nepieciešamās zināšanas un prasmes profilakses un drošības jomā, jo īpaši attiecībā uz dekontaminācijas procedūrām.

Jaunajās pamatnostādnēs arī precizēts darba devēja pienākums līdz minimumam samazināt azbesta vai azbestu saturošu materiālu putekļu iedarbību uz darba ņēmējiem darba vietā, nosakot, ka tai jābūt tik zemai, cik tehniski iespējams, zem priekšlikumā noteiktās robežvērtības. Darba devēja pienākums veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai identificētu azbestu saturošas vielas, par kurām ir aizdomas, ka tās ir azbestu saturošas, pirms nojaukšanas vai apkopes darbu uzsākšanas, iegūstot informāciju no telpu īpašniekiem, ir paplašināts, iekļaujot arī citus attiecīgus informācijas avotus, piemēram, attiecīgos reģistrus.

ES Komisijas ziņojums: https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=89&newsId=10418&furtherNews=yes

You may also like

Kāpēc izmantot mobilās sastatnes?

February 21, 2024

Dažkārt mēs saņemam jautājumus par mobilajām sastatnēm no klientiem, kuri apsver iespēju tās izmantot, salīdzinot ar citām iespējām darbam augstumā. Tāpēc šeit esam apkopojuši dažus no svarīgākajiem mobilo sastatņu izmantošanas būvniecības un apkopes darbos ieguvumiem: Viegla augstuma regulēšana: Mūsu mobilās sastatnes ir aprīkotas ar pakāpieniem rāmjos (30 cm starp pakāpieniem), kas ļauj viegli regulēt darba platformas augstumu pēc vajadzības. Tas nodrošina elastību, lai varētu strādāt dažādos augstumos bez ievērojamas papildu piepūles. Mobilitāte: Mobilās sastatnes ir uzstādītas uz riteņiem, kas nodrošina…

Lasīt vairāk

Instant kļūst par Mantall dīleri

August 21, 2023

Esam gandarīti dalīties ar ziņu, ka Instant Latvia ir kļuvusi par oficiālo Mantall pacēlāju dīleri Norvēģijā un Baltijas valstīs. Šī partnerība iezīmē jaunu pavērsiena punktu mūsu apņēmībā piedāvāt klientiem uzticamus un ērti lietojamus pacēlājus. Mantall ir pasaulē vadošais vārds inovāciju jomā, un tas ir pazīstams ar savu kvalitāti, uzticamību un lietošanas ērtumu. Plašais produktu klāsts ietver elektriskos un visurgājējus šķērveida pacēlājus, strēles pacēlājus, kāpurķēžu pacēlājus, masta pacēlājus un materiālu pacēlājus. Cieši sadarbojoties ar Mantall, mēs esam nodrošinājuši netraucētu nodošanu un…

Lasīt vairāk

“Smart panel” – hermētiski būvniecības žogi

April 27, 2023

Uzņēmums Instant paplašina savu būvniecības žogu klāstu, piedāvājot jauno Smart Panel – hermētisku būvniecības žogu. Šie paneļi ir hermētiski noslēgti karsti cinkotas konstrukcijas žogi, kas ir viegli uzstādāmi, viegli transportējami un kam nav nepieciešami īpaši instrumenti. Aizvērtie žogi ir praktiski piemēroti situācijās, kad nepieciešama papildu drošība un privātums. Tas jo īpaši attiecas uz blīvi apdzīvotām teritorijām. Viedie paneļi ierobežo nepiederošu personu redzamību un piekļuvi, kā arī samazina būvniecības vai renovācijas darbu kaitīgo ietekmi uz apkārtējām teritorijām. Mūsu žogi ir izgatavoti…

Lasīt vairāk

Sastatņu komplekti – risinājums rūpniecībai

March 6, 2023

Tagad esam pievienojuši vairāk sastatņu pakotņu instant.no celtniekiem, lauksaimniecības un saules enerģijas uzstādītājiem. Tie ir individuāli, nozarei pielāgoti risinājumi. Sastatnes ir apstiprinātas un atbilst spēkā esošajiem noteikumiem. Jaunie sastatņu komplekti ir pieejami šeit: sastatņu komplekti. Profesionāli konstruktoru komplekti: Celtniekiem, kuriem nepieciešams uzstādīt sastatnes ap atsevišķām mājām un kuriem nepieciešama piekļuve. Parasti jaunbūvēm vai lieliem uzturēšanas projektiem. Lauksaimniecības komplekts: Tiem, kas vada saimniecību un kam ir vairākas lielākas ēkas, kurām nepieciešama apkope. Var būvēt kā divstāvu vai garu sienu. Saules paneļu…

Lasīt vairāk

Jūs interesē mūsu produkti vai pakalpojumi?

Mēs piedāvājam plašu produktu un pakalpojumu klāstu, kas atbilst vairumam vajadzību.

Mēs vēlamies būt pieejami saviem klientiem un palīdzēt ar savām zināšanām. Ja jums nepieciešama papildu informācija, ir izstrādāts projekts vai rodas kādi jautājumi, lūdzu, sazinieties ar mums.    Sazinieties ar mums