Nākotne bez azbesta
Jaunās ES pamatnostādnes nodrošinās nākotni bez azbesta. Lai gan kancerogēnais azbests ES ir aizliegts kopš 2005. gada, tas joprojām ir sastopams vecākās ēkās. Tagad Komisija ir ierosinājusi jaunu pasākumu kopumu, kas nodrošinās eiropiešiem nākotni bez azbesta.
Azbests ir ļoti bīstama, kancerogēna viela, kas joprojām ir sastopama daudzās mūsu ēkās un ir atbildīga par daudziem novēršamiem nāves gadījumiem ES. Komisija 27. septembrī nāca klajā ar jauniem pasākumiem, lai labāk aizsargātu cilvēkus un vidi no azbesta un nodrošinātu nākotni bez azbesta.
Komplektā ietilpst:
Paziņojums par nākotni bez azbesta, kurā visaptveroši aplūkots azbesta jautājums, sākot ar azbesta izraisītu slimību diagnostikas un ārstēšanas uzlabošanu un beidzot ar azbesta atklāšanu un drošu apglabāšanu un atkritumu apsaimniekošanu; un priekšlikums grozīt Direktīvu par azbestu darba vietā, lai uzlabotu darba ņēmēju aizsardzību, ievērojami pazeminot azbesta iedarbības slieksni darba vidē.
Lai gan kopš 2005. gada ES ir aizliegts izmantot visu veidu azbestu, vecākās ēkās azbests joprojām ir sastopams. Tas rada risku veselībai, jo īpaši tad, ja tiek bojāti azbestu saturoši materiāli un šķiedras izdalās un tiek ieelpotas, piemēram, remontdarbu laikā. Pat 78 % no dalībvalstīs konstatētajiem arodslimību gadījumiem ir saistīti ar azbestu. Ieelpojot gaisā esošās azbesta šķiedras var izraisīt, piemēram, pleiras un plaušu vēzi, un no iedarbības brīža līdz pirmajām slimības pazīmēm paiet vidēji 30 gadi.
Galvenie priekšlikuma uzdevumi ir šādi:
- labāka palīdzība ar azbestu saistīto slimību upuriem;
- darbinieku aizsardzība pret azbestu;
- informācijas uzlabošana par azbestu ēkās;
- nodrošināt drošu azbesta pārstrādi un nulles piesārņojuma novēršanu.
Galvenais pasākumu aspekts ir darba ņēmēju aizsardzība pret azbestu.
Daudziem cilvēkiem, kas strādā būvniecībā, ir lielāks risks saskarties ar vēzi izraisošo azbestu, tāpēc ir svarīgi pastiprināt centienus aizsargāt šo grupu: strādnieki ir pakļauti visaugstākajam riskam saskarties ar vēzi izraisošo azbestu. Lai uzlabotu viņu aizsardzību, Komisija ierosina grozīt Direktīvu par azbestu darba vietās. Tas ietver azbesta iedarbības robežvērtības pazemināšanu darba vietā līdz 10 reizēm salīdzinājumā ar pašreizējo vērtību (no 0,1 šķiedras uz kubikcentimetru (f/cm³) līdz 0,01 f/cm³), pamatojoties uz jaunākajiem zinātnes un tehnoloģiju sasniegumiem. Kopā ar izpratnes veicināšanu un citiem veselības profilakses un ārstēšanas uzlabojumiem šis priekšlikums pietuvinās ES mērķim – uzvarēt vēzi. Tas arī sniedz svarīgas norādes darba devējiem un rada vienlīdzīgus konkurences apstākļus uzņēmumiem, kas darbojas visā ES, vienlaikus samazinot ar ārstēšanu saistītās veselības aprūpes izmaksas.
Ir svarīgi veicināt pienācīgu apmācību darbiniekiem, kas strādā ar azbestu būvniecības, renovācijas un nojaukšanas darbu laikā. Pamatnostādnes var palīdzēt dalībvalstīm un darba devējiem, jo īpaši MVU, nodrošināt, ka darbinieki ir informēti par piesardzības pasākumiem, kas viņiem jāveic, lai sasniegtu visaugstāko aizsardzības līmeni.
Vadlīnijās var risināt arī citus ar sanācijas procedūru saistītus jautājumus, papildinot pašreizējos noteikumus par: darba plāna sagatavošanu pirms nojaukšanas darbiem vai darbiem, kas saistīti ar azbesta un/vai azbestu saturošu izstrādājumu novākšanu no ēkām; azbesta aizvākšanu no ēkām, konstrukcijām, iekārtām vai instalācijām vai kuģiem, kurā pēc kompetento iestāžu pieprasījuma jāiekļauj informācija par darba ņēmēju aizsardzību un dekontamināciju, kā arī par darba ņēmēju apmācību, lai sniegtu viņiem nepieciešamās zināšanas un prasmes profilakses un drošības jomā, jo īpaši attiecībā uz dekontaminācijas procedūrām.
Jaunajās pamatnostādnēs arī precizēts darba devēja pienākums līdz minimumam samazināt azbesta vai azbestu saturošu materiālu putekļu iedarbību uz darba ņēmējiem darba vietā, nosakot, ka tai jābūt tik zemai, cik tehniski iespējams, zem priekšlikumā noteiktās robežvērtības. Darba devēja pienākums veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai identificētu azbestu saturošas vielas, par kurām ir aizdomas, ka tās ir azbestu saturošas, pirms nojaukšanas vai apkopes darbu uzsākšanas, iegūstot informāciju no telpu īpašniekiem, ir paplašināts, iekļaujot arī citus attiecīgus informācijas avotus, piemēram, attiecīgos reģistrus.
ES Komisijas ziņojums: https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=89&newsId=10418&furtherNews=yes